Firma 3N od 1996 roku zajmuje się technologiami informatycznymi związanymi z szeroko rozumianym rynkiem DTP. Pomysł rozwinięcia takiej działalności pochodzi z końca lat osiemdziesiątych. Przypomnę, że w tamtych czasach rynek nie był jeszcze zdominowany systemem Windows i można było spotkać profesjonalne oprogramowanie pracujące na różnych platformach sprzętowych. Ja akurat trafiłem na sprzęt firmy Atari, na którym pracował program Calamus.
Już pierwszy kontakt z tym programem nasunął mi wiele pomysłów usprawnienia komputerowego składu dokumentów. Brakowało m.in. narzędzia poprawnie dzielącego wyrazy na sylaby i wspomagającego korektę tekstu oraz wygodnego edytora grafik wektorowych. Próbując zaradzić tym niedogodnościom napisałem w latach 1989-96 dwa programy pracujące na płaszczyźnie Atari, tj.: Inkaust i Kombi.
Pierwszy z nich to edytor tekstu ze słownikiem ortograficznym, który oprócz standardowych funkcji spotykanych w komputerowych słownikach analizował również pisownię wyrazów z partykułą „nie”, interpunkcję oraz pewne elementy gramatyki. Program wyposażony był również w słownik synonimów oraz potrafił dzielić wyrazy na sylaby.
Natomiast Kombi na Atari to zaczyn późniejszego KOMBI na PC.
Dominacja rynku przez systemy Windows oraz wzrost wydajności komputerów opartych o nowsze generacje procesorów w połowie lat dziewięćdziesiątych spowodowały, że powstała realna możliwość napisania nowego programu już nie na Atari, a pod system Windows, który to program spełniałby nasze oczekiwania zarówno co do jakości narzędzi graficznych, jak i słownikowych. Do napisania tego programu wybrałem język C++ i w sierpniu 1996 r. rozpoczął się projekt KOMBI PC. Przyjęto przy tym założenie, że program połączy w sobie cechy wymienionych wcześniej programów, a więc będzie posiadał wygodny edytor grafik wektorowych oraz wysokiej jakości korektor ortograficzny. Po przyjęciu takich założeń niewiele nas dzieli od powiedzenia, że chcemy zrobić w pełni profesjonalny program do składu. Czy to się udało? Mam nadzieję, że tak, choć oczywiście prace nad programem nigdy się nie kończą.
W 2008 roku program był na tyle rozbudowany, że w zasadzie niewiele już można było w nim poprawić. Wtedy odżyła we mnie druga (poza programowaniem) życiowa pasja – tj. fotografowanie, które uprawiałem w zasadzie przez całe życie. Jednak czasy przedcyfrowe uniemożliwiały łatwe tworzenie archiwów, łatwą prezentację i sprzedaż prac. Rozwój fotografii cyfrowej i internetu pozwolił stworzyć nowy projekt w firmie – tj. Internetowy Bank Fotografii.
A oto kilka ważniejszych dla rozwoju firmy dat:
| Stefan Nawrocki
3N Usługi Komputerowe
ul. Zakole 20/7, 75-814 Koszalin, Polska
Firma zarejestrowana w CEIDG
pod numerem NIP 669-116-77-04 |
Jeśli masz pytania lub chciałbyś nawiązać współpracę, pisz śmiało na adres e-mail:
office@3n.com.pl